Historia Marek

ORIENT

Korporacja Orient Watch  to najbardziej znany japoński producent zegarków naręcznych. 

Początki firmy datuje się na 1901 r. To właśnie wtedy Shogoro Yoshida - założyciel firmy - otworzył hurtownię zegarków. Funkcjonowała ona w Ueno - jednej z handlowych dzielnic w centrum Tokio.

Pierwsze zegarki pod nazwą Orient zaczęto produkować w 1950 roku. 

Od początku działalności firma Orient nieustannie rozszerza asortyment, tak by każdy mógł znaleźć zegarek dla siebie. Firma ta jest niezwykle otwarta na potrzeby użytkowników, dlatego nieustannie przeprowadza badania rynku.

Na japońskim rynku niezwykle popularne są zegarki z linii Royal Orient. To niezwykle prestiżowa seria zegarków mechanicznych, którymi użytkownicy szczycą się przez wiele lat.

Firma koncentruje się na prestiżowych, niezwykle wysokiej jakości zegarkach mechanicznych. Stara się rozwijać jednocześnie ofertę zegarków kwarcowych.

Firma Orient jest manufakturą co oznacza, że każdy ze stosowanych w zegarkach mechanizmów produkuje samodzielnie. Dzięki temu sprawuje pełną kontrolę nad jakością oferowanych zegarków

Technologia mikro-precyzji, ponad półwieczne doświadczenia w produkcji mechanizmów zegarków pozwoliły rozszerzenie aktywności na inne sektory przemysłu.
Mimo to od samego początku firma Orient koncentrowała się głównie w wytwarzanie i konstruowanie zegarków mechanicznych.

Najpopularniejsze modele marki to:  "Grand Prix 100" (1964), "Fineness" ( 1967 ) czy "Power Reserve" (1996). Zegarki marki Orient są nieustannie na szczycie rozwoju technologicznego. Wychodzą jednak na przeciw aktualnie obowiązującym trendom.

Firma szczyci się tym, że zegarki marki Orient przekazywane są z ojca na syna. Promuje zegarki z duszą, czyli zegarki z napędem mechanicznym. Dzięki temu  może dać prawdziwy popis precyzji i nowoczesnej myśli technologicznej w procesie wytwarzania zegarków. To właśnie tacy producenci , jak Orient pozwalają na całym świecie zegarkom mechanicznym przeżywać dziś swoją drugą młodość. 

Orient Watch Co dokłada wszelkich starań, żeby ciągle rozwijać niezwykle precyzyjny sposób wytwarzania zegarków. Głównym celem firmy jest pozostawienie w spadku osiągnięć techniki produkcji zegarków przyszłym pokoleniom.

Obecnie właścicielem Orient Watch Co jest  EPSON SEIKO Co.  

 


 TIMEX

Timex Corporation to jedna z najbardziej znanych amerykańskich firm produkujących zegarki. Centrala firmy znajduje się w Middlebury w stanie Connecticut.

Firma zarejestrowana została w w 1854 r. jako Waterbury Clock w Naugatuck Valley w Connecticut. W XIX wieku była to "Szwajcaria Ameryki". Dzięki niej rynek zegarków stał się dla amerykańskiej klasy średniej znacznie bardziej dostępny. Początkowo firma produkowała niezwykle niezawodne zegarki kominkowe i półkowe w bardzo atrakcyjnych cenach.

W 1880 roku siostrzana firma Waterbury Watch wypuściła na rynek swój pierwszy mechaniczny zegarek kieszonkowy w bardzo przystępnej cenie. Bardzo szybko firma ta stała się liderem w sprzedaży na całym świecie. 

W czasie I wojny światowej z przedstawicielami firmy skontaktowała się Armia Stanów Zjednoczonych z wnioskiem o zmodyfikowanie zegarków kieszonkowych w niezwykle wygodne zegarki naręczne. Jest to tylko jeden z niewielu przykładów na to, jak dużą renomą cieszy się firma TIMEX.

To jej Walt Disney powierzył wyłączną licencję na produkcję zegarków z wizerunkiem Myszki Miki. 

W czasie II Wojny Światowej nazwa firmy została zmieniona na U.S. Time Company. W czasie wojny produkowane były czasowe zapalniki dla artylerii i oddziałów przeciwlotniczych.

Doświadczenia zdobyte w czasie wojny umożliwiły wyprodukowanie pierwszego na świecie niedrogiego mechanizmu zegarka o bardzo wysokiej jakości - zegarka TIMEX. Jego premierze towarzyszyła kampania reklamowa oparta na ekstremalnych testach zegarków TIMEX. Mimo niezwykle kreatywnym testom - zegarek nadal działał.

Pod koniec 1950 roku co trzeci zegarek sprzedany w USA  produkowany był właśnie przez TIMEX Corporation.

Z szerokiego grona amerykańskich producentów jedynie TIMEX przetrwał zalew tanich zegarków z Dalekiego Wschodu. Odpowiedzią na ich popularność było wypuszczenie serii zegarków cyfrowych.

W latach 80. XX wieku Timex wszedł w spółkę z brytyjską firmą Sinclair Research i rozpoczął produkcję komputerów. Ostatecznie Timex wycofał się jednak z tego sektora koncentrując się na produkcji zegarków.

Zegarki marki TIMEX wyprzedzały swoje czasy dzięki wielu technologicznym innowacjom. To właśnie firma TIMEX wypuściła w 1992 roku na rynek niezwykle popularne po dziś dzień zegarki z elektroluminescencyjnymi tarczami. 

Obecnie Timex Group posiada biura i zakłady produkcyjne w ponad 80 krajach. Na czterech kontynentach zatrudnia ponad 5500 pracowników. Przez ponad 150 lat, Timex udowodnia, że nowoczesne, stylowe produkty wysokiej jakości mogą być dostępne w niezwykle atrakcyjnych cenach.

 


 ADRIATICA

Firma powstała w 1852 roku w Moutelier w Szwajcarii. W początkowej fazie rozwoju były to dwie firmy (Adria i Adriatica), które dopiero w 1962 roku połączyły się.

Do 1949 roku, biorąc pod uwagę zaistniałe okoliczności związane z wojnami, firmy nie prowadziły działalności. Obydwie firmy, w szczególności Adriatica, były popularne m.in. w Finlandii.

Do Polski zaczęto sprowadzać zegarki Adriatiki dopiero w 1990 roku.W chwili obecnej, od 1998 roku, przedsiębiorstwo Adriatica mieści się we włosko języcznym kantonie Szwajcarii Ticino, w miejscowości Dongio i jest własnością spółki PR & A Watch Sagl.

Adriatica jest zrzeszona w Federacji Szwajcarskiego Przemysłu Zegarkowego FHS. Historia początków Adrii i Adriatici jest ściśle związana z powstałą w 1852 roku Szwajcarską Federacją Zegarków.

Obecnie Adriatica jest związana z Federacją Szwajcarskiego Przemysłu Produkcji Zegarków powstałą w 2006 roku. 

Zegarki mechaniczne jak i kwarcowe. Wykonywane są z mosiądzu, stali, tytanu i złota. Surowe normy zegarków szwajcarskich muszą być spełniane podczas procesu produkcji, stąd jakość produktów Adriatica jest zawsze  najwyższa. Produkowane są modele damskie i męskie, na bransoletce oraz pasku skórzanym. Wielka różnorodność modeli pomaga sprostać wymaganiom nawet najbardziej wysublimowanych klientów, jednocześnie zapewniając zachowanie wyjątkowego stylu oraz znajomej linii.

 Jednym z głównym założeń Adriatici jest ciągłe poszukiwanie nowych rozwiązań i tworzenia nowych kolekcji, które idealnie wpasowywałyby się w zmieniające się trendy i style

 


 DELBANA

Dzisiaj, działalność DELBANY została zintegrowana z DELMA Watch Ltd. i będzie kontynuowana jako niezależna linia, przedstawiająca swoją własną kolekcję. Należąca do rodziny od czterech pokoleń, reprezentowana przez Daniela Kesslera, DELBANA jest całkowicie oddana sztuce tradycyjnego szwajcarskiego zegarmistrzostwa.  Delbana oferuje zegarki na rękę i kieszonkowe, z mechanizmami kwarcowymi lub mechanicznymi, o najwyższej precyzji przy atrakcyjnym stosunku osiągów do ceny.

Delbana jest na rynku od blisko 100 lat, kiedy to w 1919 r. Oskar Kessler, zegarmistrz zatrudniony przez słynne firmy zegarmistrzowskie, spełnił swoje marzenie i założył swoją własną fabrykę o nazwie WEGA.

W roku 1954 przeniósł się do nowej imponującej fabryki i produkował zegarki na rękę i kieszonkowe, które były sprzedawane na całym świecie. Wszystkie mechanizmy były montowane w zakładzie i przechodziły surową kontrolę jakościową. Ponad 100 pracowników zakładu z wielką wiedzą zawodową i uczuciem ożywiało małe cuda. Sukces przedsiębiorstwa był wspierany przez sieć chałupników w Grenchen. Wszystkie surowe mechanizmy były dostarczane głównie przez firmę A. Schild Ltd. Mechanizmy takie, jak AS 1250 z "nakręcaniem młotkowym" oraz AS 1361 z "nakręcaniem wahnikowym" świadczą o ważnych innowacjach technicznych w tym okresie.

Pierwsze wypuszczone na rynek zegarki wodoodporne bardzo pomogły w ugruntowaniu marki na rynkach Europy Wschodniej. Najsłynniejszym mechanizmem był AS 1130 z małym sekundnikiem, który był sprzedawany w dziesiątkach tysięcy do Argentyny, Chile, Kolumbii itd.

W latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych corocznie dostarczano ponad 100 tys. zegarków do wielu krajów na całym świecie. Fuzja WEGI i DELBANY była wynikiem związków rodzinnych, ale również kryzysu zegarków w latach siedemdziesiątych. Goliardo Della Balda założył DELBANĘ w roku 1933. Jego zięć, Max Kessler, po fuzji zarządzał nową firmą pod nazwą WEGA DELBANA.

Oprócz dobrze znanych zegarków mechanicznych, kolekcję DELBANY wzmocniły modele kwarcowe. Marka utrzymywała słynną reputację wiarygodnego źródła zegarków mechanicznych. W wielu krajach, ale szczególnie w byłych krajach wschodnich, takich jak Polska, Rumunia, Słowacja, Węgry itd. DELBANA pozostaje jednym z najlepiej znanych i słynnych wyrobów szwajcarskich.

 


 DOXA

Marka Doxa przez 120 lat swego istnienia stała się niedościgłym wzorem piękna. W tym czasie zyskała sobie też renomę jednej z najbardziej doświadczonych i precyzyjnych marek w świecie zegarków. Dlatego jej kolekcje to idealna propozycja dla osób, marzących o zegarku, który będzie niepowtarzalnym dziełem sztuki.

Kupujący zegarki marki Doxa zyskują pewność najlepszej jakości oraz międzynarodową gwarancję ważną w 152 krajach.

W świecie luksusowych zegarków marka Doxa jest synonimem klasycznej, stonowanej elegancji. Wszystkie jej kolekcje charakteryzuje wyjątkowa dbałość przy wyborze oraz kompozycji materiałów. W ten sposób każdy model marki Doxa staje się unikatowym dziełem sztuki.

 Doxa to zarazem 120 lat wyjątkowej historii, za którą kryje się ogromne doświadczenie i bezcenna wiedza na temat tajników tworzenia zegarków. Jednym z najwspanialszych osiągnięć projektantów Doxa jest linia "Grafic", która została stworzona wraz z artystami ze słynnej szkoły wzornictwa Bauhaus. Zegarki te wyróżnia odważna i zdumiewająca oszczędność formy, dzięki której stały się one jednymi z ikon designu XX wieku.

Natomiast linia "Style" to wspaniała propozycja dla osób potrafiących docenić piękno subtelnych kontrastów, zamkniętych w prostych, geometrycznych kształtach. Z kolei dla eleganckich dam marka Doxa stworzyła wyjątkową kolekcję "Chic". Gustowne kształty połączone z idealnie dobranymi dodatkami sprawiają, że zegarki te delikatnie podkreślają unikatowe piękno tkwiące w każdej kobiecie.


 PIERRE RICAUD

Pierre Ricaud to niemiecko – francuska korporacja, tworząca doskonałej jakości, modne zegarki, które są nie tylko połączeniem niemieckiej precyzji i klimatu paryskich salonów mody.

Marka ta wykorzystuje różne osiągnięcia innych znanych firm produkujących zegarki i tworzy czasomierze idealne zarówno pod względem technicznym jak i wizualnym.

W zegarkach Pierre Ricaud zastosowano japońskie mechanizmy wytwarzane przez znaną markę Citizen. Każdy zegarek wykonany jest z wysokiej jakości, trwałych materiałów takich jak szkło szafirowe, stal czy tytan.

 


 INGERSOLL 


Ingersoll to nie tylko perfekcyjny, klasyczny design, a również nieprzeciętna historia, licząca sobie już ponad 100 lat. Robert i Charles Ingersoll, założyciele jednego z najstarszych amerykańskich producentów zegarków, ustanowili wiele kamieni milowych w dziedzinie rozwoju zegarków kieszonkowych i zegarków naręcznych.
Realizowali oni ambitny plan, by z jednej strony oferować zegarki, przystępne ogółowi społeczeństwa, a z drugiej strony oferować rozsądne ceny przy jednoczesnym utrzymywaniu najwyższej jakości.
W roku 1892, dzięki Henremu Fordowi, udało im się opracować zautomatyzowaną produkcję pierwszych zegarków kieszonkowych, a później zegarków naręcznych. Równolegle z istniejącą rzemieślniczą produkcją, ustanowiono zautomatyzowaną produkcję zegarków Ingersoll.
Przy zachowaniu wysokiej jakości i precyzji, po bardzo rozsądnej cenie 1 dolara (która wtedy była płacą za dniówkę), narodził się tzw. "zegarek za dolara".
"Zegarek za dolara" stał się tak popularny, że wyprodukowano około jednego miliona tych zegarków. Nawet Teodor Roosvelt wspomniał, że w czasie swoich podróży po Afryce został opisany jako "człowiek z kraju, gdzie produkowano Ingersoll".
Sukces "zegarka za dolara" od tego czasu nazywanego również "Yankee" lub  „Dollar-Watch"  był zdumiewający. Bracia Ingersoll musieli dostosować się do rosnącego popytu przez zwiększenie produkcji oraz rozbudowanie zakładów produkcyjnych. W międzyczasie asortyment produktów został poszerzony dzięki wielu pionierskim udoskonaleniom technicznym. Bracia INGERSOLL rozpoczęli także produkcję najmniejszych dotychczas zegarków kieszonkowych.

W roku 1919 bracia Ingersoll opracowali pierwszy zegarek z tzw. "nocną konstrukcją", "RADIOLITE" ze świecącą tarczą.
W międzyczasie Charles Ingersoll wyprodukował dla armii wyjątkowo solidny i wytrzymały zegarek mechaniczny z rozszerzającą się bransoletą, tzw. "zegarek wojskowy". W późniejszym okresie ten właśnie zegarek stał się rzadkim okazem. Z okazji Targów Światowych w St. Louis, Ingersoll wprowadził na rynek limitowaną serię zegarków kieszonkowych. Wyprodukowano specjalną tarczę z wielokolorowymi flagami a jedna z wersji została opieczętowana "Targi Światowe St. Louis". Później jeden z tych zegarków kieszonkowych, złocony "INGERSOLL TRENTON", został sprzedany na aukcji za 16.000 USD !
W roku 1912 zatonął luksusowy statek pasażerski "TITANIC". Jeden z pasażerów, Oscar Scott Woody, który zginął podczas katastrofy, także był posiadaczem kieszonkowego zegarka "Ingersoll-Midgett". Zegarek z wygrawerowanym napisem został znaleziony w czasie niedawnej ekspedycji nurków.
W roku 1933 "WALT DISNEY" zlecił Ingersoll wyprodukowanie pierwszego na świecie zegarka Myszki Miki. Ingersoll wyprodukował w tym celu również specjalne opakowanie z motywami sławnej Myszki Miki. Dzisiaj jest to bardzo poszukiwany kolekcjonerski, rzadki okaz.
Oprócz dobrze znanych osobistości, takich jak Thomas Drake- żeglarz dookoła świata, Thomas A. Edison, T. Roosvelt, James Dean oraz  wielu innych ważnych ludzi nosiło zegarki Ingersoll. W wielu książkach historycznych można przeczytać na przykład o Mahatmie Gandhim i jego zegarku Ingersoll.
Pilot Sir Alan Cobham używał zegarka Ingersoll w roku 1928 w czasie swojego lotu nad czarnym kontynentem Afryki. "Ponieważ nie mogę polegać na jakimkolwiek zegarku na pokładzie, używałem mojego Ingersolla do rejestrowania czasu. Przez siedem miesięcy był to zawsze niezawodny zegarek, w bardzo różnych warunkach klimatycznych i na dystansie ponad 23.000 mil"
Bez wątpienia, jest dużo więcej historii, które można przytoczyć o zegarkach braci Ingersoll oraz marce Ingersoll. Obecnie kolekcja zegarków Ingersoll jest projektowana przez  profesjonalny zespół projektantów mieszczący się w Bühl, w Niemczech.

Kieszonkowe - Ponadczasowy trend w nowym wydaniu...

Zegarki kieszonkowe stanowiły niegdyś prestiżową wizytówkę majętnych panów z wyższych sfer. Dzisiaj, w dobie zegarków naręcznych, "kieszonkowe" wydają się być reliktem przeszłości. Jest to jednak mylne wrażenie, o czym świadczy nowa linia zegarków kieszonkowych Pocket  Watches marki Ingersoll.
Złoty łańcuszek połyskujący na gładkiej kamizelce czy marynarce wskazywał, iż głębiej ukryta jest drogocenna busola odmierzająca czas. Mimo walorów estetycznych i nobilitacji społecznej wynikającej z faktu posiadania tego innowacyjnego wynalazku, pierwsze egzemplarze nie były dostatecznie precyzyjne. Wynikało to głównie ze sprężynowego systemu napędzania. Technologia ta była później doskonalona przez producentów zegarków, aż do końca XIX wieku. Próbowali oni sprawić, aby ten sposób napędzania zegarka był jak najdokładniejszy i nie fałszował godziny. Dopiero wynalezienie zegarków napędzanych energią elektryczną, a następnie zastosowanie do odmierzania czasu drgań kryształów kwarcowych doprowadziło do przełomu w produkcji zegarków. Dzięki tym technologiom zegarki produkowane dzisiaj są dużo dokładniejsze od tych, w których stosowano sprężyny. Kolekcja zegarków kieszonkowych to klasyka sama w sobie, która nigdy nie ulegnie przedawnieniu. Tezę tę potwierdza współczesna linia Pocket Watches marki Ingersoll. Kolekcja ta stanowi szeroki wybór zegarków nawiązujących do pierwszych egzemplarzy tego typu. Stalowa, okrągła busola zawieszona na cienkiej dewizce, piękne grawery odwołujące do poszczególnych wydarzeń historycznych (np. zatonięcie Titanica), ciekawie dopasowany kolor tarczy (biała, czarna lub przedstawiającą mechanizm wewnętrzny) oryginalne cyfry, sprawiają że precyzyjnie odmierzany czas przywołuje jednocześnie klimat minionej epoki.

Ingersoll w XXI wieku

Przez ponad 100 lat marka Ingersoll pozostała wierna swej zasadzie tworzenia wyjątkowych zegarków, odznaczających się wysoką jakością i przystępną ceną. W 2007 roku odbyła się premiera linii Bison, której nowoczesny design szybko podbił serca klientów na całym świecie. Niezależnie jednak od kolekcji zegarki Ingersoll zawsze wykonane są z najlepszych materiałów, zapewniających trwałość i niezawodność. Perfekcyjny mechanizm daje poczucie komfortu w każdej sytuacji, ponieważ zegarki nakręcaj się dzięki ruchom ręki w trakcie spaceru czy porannego joggingu. Zarazem ich wspaniałe wzornictwo to znak nieprzeciętnej osobności i wyjątkowego gustu ich właścicieli.

120 lat Ingersoll’a 

20 lat po wyprodukowaniu pierwszego zegarka marki Ingersoll w Nowym Yorku, marka wciąż przyciąga oko całego świata. Przyciągający wzrok design zegarków, niezawodne mechanizmy z bardzo wielką funkcjonalnością oraz przystępność cenowa, sprawia że zegarki Ingersoll są najbardziej pożądanymi przez każdego człowieka. Marka ukazuje 120 letnią, bardzo ciekawą historię .Dzisiaj dzięki takiej historii, założyciele fabryki Robert i Charles na pewno byliby zachwyceni.

By celebrować ten rok w wielkim stylu, godnym historii marki, powstała kolekcja zegarków upamiętniających tą chwilę. Zegarki te wzorują się różnorodnym designer oraz posiadają unikatowy napis na tarczy ,,120th Anniversary”.

Kolekcja ta na pewno przyciągnie oko ludzi doceniających markę jak i ludzi, którzy dopiero chcą rozpocząć nowy rozdział w życiu wraz z zegarkiem bogatym w 120-letnią historię.

 


 DANISH DESIGN

DANISH DESIGN  to duńska marka zegarkowa założona w 1988 roku, która czerpie inspiracje od skandynawskiego stylu.

„Pure Scandinavian Style”  - to nie tylko czysta linia, lecz także innowacyjna koncepcja oraz nowoczesne wzornictwo wykonane z zachowaniem największej estetyki.

Pomysł na markę zegarkową narodził się w Duńskiej szkole design znanej między innymi z projektowania mebli oraz przedmiotów codziennego użytku.

Projektanci  DD  to bardzo młodzi artyści tacy jak John Egeberg czy też Martin Larsen, który ukończył Royal College Of Art  w Londynie, a obecnie prowadzi własne studio projektowe w samym sercu Danii. Jego twórczość inspirowana jest głównie prostymi geometrycznymi formami. Niedawno jego prace zostały bardzo docenione przez jury jednego z najbardziej prestiżowych konkursów wzornictwa przemysłowego na świecie – Red Dot Design Awards

Zegarki  Danish Design są postrzegane jako stylowy dodatek, który jest jednocześnie bardzo elegancki jak i ponadczasowy.

Owocem kooperacji najwybitniejszych inżynierów oraz najlepszych projektantów jest marka, która wyznacza nowe trendy.

Logo z podwójnym  „D” symbolizuje unikatowy Świat design w każdym zegarku, które łączą w sobie:

-najnowocześniejsze technologie oraz standardy wykonania

-niezawodność mechanizmów

-czysty skandynawski design – czyli formy geometryczne z liniami bez zbędnych rzeczy

-antyalergiczność

-wygodę w noszeniu

Każdy z zegarków posiada kopertę wykonaną z materiałów takich jak: stal szlachetna lub tytan, wolfram lub PVD; szkło mineralne lub szafirowe z antyrefleksem. Całość  zawieszona jest na pasku wykonanym ze skóry bydlęcej lub bransolecie ze stali szlachetnej czy też PVD

 


 

OBAKU DENMARK

 

Obaku to jedna z gałęzi filozofii ZEN stworzonej w Japonii w 1661 roku u podnóża góry
o tej samej nazwie. Podstawową cechą filozofii ZEN jest dążenie do oczyszczenia  naszego życia ze zbędnych detali. Jest to bardzo dobrze widoczne w tradycyjnym japońskim rzemiośle artystycznym oraz designie.  W Danii 50 lat temu zaczął ewoluować tzw. design duński. Zaczęto projektować budynki, meble oraz inne przedmioty w taki sposób, aby ich dzisiejszy wygląd przypominał ten sprzed lat. Lau Liengaard Ruge & Christian Mikkelsen zaprojektowali zegarki dla wielu popularnych marek w tym dla marki Obaku. Zegarki są minimalistyczne z klasycznym designem z naciskiem na balans i harmonię w każdym najmniejszym detalu nie zapominając o wysokim stopniu funkcjonalności. Klienci Obaku to miłośnicy klasycznego stylu, którzy doceniają ten prosty design. Ceny  zegarków  pozwalają dotrzeć im do szerszego grona odbiorców.

 

 

Kontynuuj