ABC zegarków

 

WODOSZCZELNOŚĆ:

- WR / 3 atm  -  modele bryzgoszczelne - odporne na drobne zachlapania typu mycie rąk, deszcz ... itd.

- 5 atm - modele w których można pływać bez nurkowania

-10 atm - w tej wodoszczelności można pływać i nurkować bez akwalungu

-20 atm - można w tej wodoszczelności pływać i nurkować z oprzyrządowaniem (akwalungiem)

 

UWAGA - każda marka zegarkowa może mieć inne opisy do danych wartości- dlatego najważniejsze jest zapoznanie się z instrukcją danej marki zegarkowej.

Spotyka się również określenia wodoszczelności w barach i metrach.

W żadnym zegarku nie powinno się kąpać w gorącej wodzie  ( wanna, prysznic itd. ) - detergenty mogą uszkadzać uszczelki zabezpieczające, poza tym zegarek może doznać "szoku termicznego" i zaparować. Zawsze też przed wejściem do wody w zegarku należy sprawdzić czy jest dociśnięta koronka ( bywa też zakręcana ). Klasy wodoszczelności są wybite na deklu zegarka, często też są widoczne na jego tarczy.

 

TYPY SZKIEŁ:


HESALITOWE - plastikowe - można je łatwo zarysować, ale można je również wypolerować

 

MINERALNE - szkło dość odporne na zarysowania ( jednak jest to możliwe)

 

SZAFIROWE - szkła o twardości większej niż stal - w zasadzie można je zarysować tylko diamentem bądź końcówką diamentową.

Rodzaj szkła jest opisany na deklu zegarka.

 

MECHANIZMY:

 

QUARTZ – najczęściej spotykany mechanizm bateryjny. Średni czas żywotności baterii to ok. 2 lat. Najbardziej popularne to mechanizmy Ronda i Eta

 

ZEGAREK MECHANICZNY  - tradycyjny - to model tradycyjnie nakręcany na sprężynę, który trzeba nakręcić pokręcając koronką. Modele te po maksymalnym nakręceniu działają do  40h - później staną, wtedy należy go znów nakręcić i ponownie ustawić godzinę i datę. Rodzaj mechanizmu jest opisany na deklu, ale też przeważnie informacja pojawia się na cyferblacie. Zegarek mechaniczny jest zegarkiem na kamieniach. Informacje o ich ilości są zawarte czasem na cyferblacie zegarka, choć częściej na jego deklu bądź tylnej krawędzi koperty ( jeśli jest przeszklony tył ) - np. 17 Jewels.

 

ZEGAREK MECHANICZNY O NAPĘDZIE AUTOMATYCZNYM - to modele mechaniczne które można nakręcić jak modele z opisu powyżej, ale patrząc od spodu zegarka (jeśli jest za szkłem) widać tzw. rotor, który jest wprowadzany w ruch przez nasze ciało, co automatycznie i na bieżąco nakręca sprężynę zegarka. Wynika z tego, że nosząc zegarek nie przejmujemy się jego nakręcaniem, będzie on zawsze chodził. Jednak zdejmując go na czas dłuższy niż ok 30h, zatrzyma się i ponownie musimy ustawić datę i godzinę. Nakręcamy go kręcąc koronką, bądź wprowadzając w ruch rotor ( wystarczy nim kilka razy potrząsnąć). Jest to mechanizm na kamieniach, a ich ilość bywa opisana na cyferblacie, tylnej części koperty, choć chyba najczęściej opisywanym miejscem jest sam rotor.

Zegarki mechaniczne nie są tak dokładne jak modele quartzowe, jednak jak twierdzą użytkownicy, mają duszę i nie zamieniliby ich na quartz. Mechanizmy te są długowieczne.

 

KOPERTY I BRANSOLETY:


STAL - przeważnie z czystej stali 316L która nie powoduje uczuleń, nie jest też niszczona przez pot o wysokiej kwasowości. Elementy zegarka wykonane z tego materiału można wypolerować po ich zarysowaniu. Sprawą oczywistą jest, że ryski będą bardziej widoczne na stali polerowanej niż na satynowanej

 

PVD - jest to metoda pokrycia zegarka polegająca na naniesieniu warstwy na wierzchnią część zegarka. Przeważnie pokrywane są stalowe zegarki. Mowa tu przede wszystkim o zegarkach pozłacanych i posrebrzanych oraz z czarnego PVD. Metodę PVD cechuje długa żywotność powłoki. Jeśli mowa o „wycieralności” - duże znaczenie ma, pod jaką odzieżą jest zegarek noszony, w jakich warunkach eksploatowany, czy nie jest "psikany" jakimiś perfumami które wchodzą w reakcję i mogą powodować szybszą wycieralność bądź odbarwienia powłoki  i najważniejsze – ph.   PH ma bardzo duże znaczenie i zapewne każdy widział zegarki wykonane ze słabych materiałów które  traciły powłokę. Nie ma co kryć ... wszystko co nie jest z jednolitego materiału ma prawo się wytrzeć.

 

TYTAN - jest idealnym i najlepszym rozwiązaniem dla alergików. Poza tym zegarki wykonane z tytany cechuje znacznie niższa waga niż odpowiednika ze stali. W większości zegarki tytanowe sprawiają wrażenie zegarków szarych i matowych. Tytan oprócz wagi i zalet antyalergicznych ma jeszcze jeden plus - nie  ziębi jak stal.

 

BRASS - zegarki wykonane z mieszanki stopów - cechuje je słabsza jakość.

 

DATOWNIK - nie trzeba wspominać o jego funkcji . Jednak warto powiedzieć o jego prawidłowym ustawianiu. Zmieniając datę nigdy nie mamy pewności, czy będzie nam ona przeskakiwała po 12 w południe czy po 12 w nocy, dlatego najprostszym rozwiązaniem jest ustawić datę dzień wcześniejszą niż jest faktycznie , a następnie ruchem wskazówek "dokręcić" do prawidłowej daty - wiemy wtedy czy mamy godzinę przed czy popołudniową , a następnie ustawić godzinę.

Kontynuuj